9W UV LED lampa na nehty

27. dubna 2016 v 10:49 | Cherrie |  Kosmetika

Zdravím a přeju krásné středeční dopoledne ! :)

Tak před chvíli mi totiž dorazil další balíček z číny, na který jsem hodně čekala. Obědnávala jsem si takovou mini UV lampu na Gel lak a taky sem ji hned vyzkoušela !
Lampička vypadá překvapivě moc hezky, je na výběr z různých barviček, ale mám ráda růžovou a ta růžová je moc moc hezká.


Kablík na zapnutí je jak do elektriky tak na USB, ale spíše na USB, protože to má přídavnou koncovku, která bývá většinou na hotelech nebo v autě a tu doma opravdu nemám :) Tak sem si jí zkoušela zapojit do Ps3 i Notebooku jestli funguje a Funguje ! Mám radost bála jsem se tam něco takového oědnal, ale vše je nakonec ok tak uvidím jak dlouho vydrží.

Cena 7,15 dolarů. Oběnáno 27.3 a došlo dnes 27.4 takže přesně měsíc což je vtipné .
http://www.aliexpress.com/item/9W-LED-UV-Light-Nail-Dryer-LED-Lamp-for-Nails-Ultraviolet-UV-Lamp-Nail-Dryer-for/32523501174.html

Lampička má 2 časové spínače červený a zelený červený vydrží 25 sekund a zelený 45 sekund
Je to supr lampička na cesty :) Vyzkoušela jsem zatím na jednom nehtu a vypadá to dobře, během týdne udělám kratší recenzi jak s ní pracovat jak po ní nehty vypadají apod.
Je sice slabší než normální UV lampa na gel, ale není to nejhorší jen si posvítíte trošičku déle :)


 


Komentáře

1 mišule mišule | E-mail | 27. dubna 2016 v 18:12 | Reagovat

Se spíš těším až ukážeš ty nehty z toho :D Aliexpressu totiž moc nevěřím ale zas ty produkty co sem se dívala co sis obědnala nevypadají zle tak se snad taky někdy odhodlám si něco obědnat třeba tohle by bylo super ale fakt je tam strach at to fakt dojde a at to vubec jede :D

2 helpyoufly helpyoufly | E-mail | Web | 3. května 2016 v 16:13 | Reagovat

Taky ji mám ale né z aliexpressu ale z netu tady v čr :) je supr jen tak na takové jednodušší nalakování :)

3 AlbertDaply AlbertDaply | E-mail | Web | 5. června 2018 v 18:12 | Reagovat

The prostate gland is a vital a part of a male's reproductive :. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate gland can be found just as you're watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually very uncomfortable and inconvenient to the patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.

Prostate infection, also referred to as prostatitis, is among the most common prostate-related condition in men younger than 55 years. Infections from the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of all varieties of prostate infection. It is due to bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition associated with a particular defect within the gland and also the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be caused by trauma on the urinary tract or by infections via other parts in the body. A patient may experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal in the prostate defect then the utilization antibiotics and NSAIDs to take care of the redness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not to ascertain what causes these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and high lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable diet is important. These are some of the actions to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for overall health and it'll also maintain the urinary track clean.

2. Some studies advise that a number of ejaculations each week will help to prevent prostate cancer.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming more than four meals of beef weekly will raise the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most important measure to take to make sure a proper prostate would be to opt for regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you ought to opt for prostate examination one or more times 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama